Správny výber môže zlepšiť ekonomickú efektivitu pestovania

Pri pestovaní poľných plodín zohráva významnú úlohu dobre zostavený plán výživy a hnojenia. Pri jeho zostavovaní je nutné zohľadniť nároky pestovanej plodiny, vybrať správny druh hnojiva, a zároveň kľúčovým zostáva aj správne načasovanie aplikácie.

Ak plodinám dodáme všetky makro a mikro živiny včas, môžeme očakávať, že budú maximalizovať svoj rast, aby dosiahli vysoké a kvalitné úrody, čo nám prinesie vysokú ziskovosť.

Dnes je už význam a vplyv jednotlivých živín na poľné plodiny veľmi dobre preskúmaný. Čoraz viac sa venuje pozornosť tomu, v akej forme živiny dodať, aby sme maximalizovali ich vplyv na rastliny, a zároveň minimalizovali ich únik do prostredia, čím sa ochráni aj životné prostredie.

Nie všetky formy dusíka sú rovnaké
Dusíkaté hnojivá aplikujeme každej plodine priebežne počas vegetácie, pretože práve dusík je jedným u najdôležitejších prvkov vo výžive rastlín, ktorého obsah sa pomerne v krátkom čase môže v pôde meniť. Avšak formy dusíka majú rôzne účinky na rastlinu aj pôdu. Rozhodujúce je teda vybrať hnojivá s najvhodnejšou formou dusíka v danom čase.

Prostredníctvom priemyselných hnojív dodávame rastlinám dusík vo forme nitrátovej (NO3-), amónnej (NH4+) a močovinovej (NH2). Preferovanou formou pre poľné plodiny sú najmä dusičnany. Predtým ako rastliny príjmu amónny a močovinový dusík dochádza k premene týchto foriem na dusičnany. Tieto biologické procesy sú ovplyvnené faktormi prostredia ako je teplota, vlhkosť a pH pôdy.

Počas chladnejších jarných mesiacov je v studených pôdach premena amoniaku na dusičnany spomalená. Táto premena môže pri teplote pôdy 10 °C trvať aj dva týždne. Okrem teploty pôdy môžu premenu spomaliť aj extrémne vlhké alebo suché pôdy, prípadne pôdy s kyslím pH. Z vyššie uvedených dôvodov sa výskum a výroba hnojív posunuli do roviny využívania dusíkatých hnojív s viacerými formami dusíka.

Najčastejšie ide o dvojicu amoniakálneho a dusičnanového dusíka. Tieto hnojivá sú prevažne v tuhom skupenstve a prioritné zastúpenie majú pri regeneračnom a zásobnom hnojení. V posledných rokoch sledujeme čoraz teplejšie a suchšie klimatické podmienky práve v čase produkčného hnojenia, a preto naberá na význame aplikácia kvapalných hnojív.

Tekuté hnojivá prinášajú možnosť Spoločnosť INTERAGROS, a.s., ponúka svojim partnerom tekuté dusíkaté hnojivá s obsahom síry – AGRODAS TH a AGROSUREA. Ide o kvapalné hnojivá, ktoré zapadnú do pestovateľskej technológie každej poľnej plodiny.

Obe hnojivá sú zostavené z jednotlivých foriem dusíka, tak aby pokryli svojou prístupnosťou pre rastliny, čo najdlhšie obdobie. Obdobne je to aj s prítomnou sírou. Hnojivá obsahujú síranovú (SO4-) a elementárnu síru (S0). Síra vo forme SO4- je rastlinami okamžite prijateľná a využiteľná.

Naopak elementárna síra musí byť vplyvom pôdnych mikroorganizmov premieňaná na SO4, čím sa značne predlžuje čas, kedy je dostupná pre rastliny počas vegetačného obdobia. Síra je v hnojivách významným komponentom, ktorý zvyšuje príjem a využitie aplikovaného dusíka. Už nedostatok 1 kg síry znižuje schopnosť prijať 3-5 kg dusíka. Účinnosť aplikovaných živín – N a S prostredníctvom tekutých hnojív AGRODAS TH a AGROSUREA môže dosiahnuť až 80 %, zatiaľ čo pri pôdnej aplikácii týchto živín prostredníctvom granulovaných hnojív to môže byť iba 30-60 %. Tento fakt výrazne podporuje lepšiu ekonomiku hnojenia. Pre viac informácii o produktoch a možnostiach ich aplikácie kontaktujte náš tím regionálnych zástupcov a manažérov, ktorí sú vám k dispozícii priamo v teréne. Ing. Zuzana Mocňáková, PhD. produktový manažér hnojív INTERAGROS